Strona główna

Zespół Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie

Zajęcia rewalidacyjne

Prowadzona w Ośrodku rewalidacja oparta jest na całościowym, zintegrowanym spojrzeniu na ucznia, na jego potrzeby, możliwości i ograniczenia, w kontekście specyficznych problemów zarówno rozwojowych jak i wynikających z uszkodzenia narządu wzroku. Wieloaspektowe widzenie dziecka w jego relacjach z otoczeniem, znajomość jego sytuacji zdrowotnej, rodzinnej, szkolnej oraz charakterystycznych uwarunkowań osobowościowych daje podstawę do właściwego planowania i organizacji pracy wspierającej – rewalidacyjnej.

 

Wszystkie podejmowane przez terapeutów w Ośrodku działania rewalidacyjne mają na celu pomoc dziecku w samodzielnym odkrywaniu, poznawaniu i korzystaniu z możliwości, jakie stwarza mu otoczenie. Dają podstawę do właściwego rozwoju i życia zarówno w środowisku szkolnym, rodzinnym jak i w zróżnicowanym środowisku społecznym. Przed uczniami stawiane są różnorodne zadania dostosowane do ich indywidualnych możliwości i potrzeb oraz zaplanowane i stopniowane w taki sposób, aby stale te możliwości poszerzać i udoskonalać.

 

W ramach prowadzonych zajęć:

  • Uczniowie mają możliwość kształtowania swoich umiejętności, m.in. w zakresie planowania przestrzennego, właściwej organizacji miejsca pracy, kolejności wykonywania zadań.
  • Rozwijana jest sprawność manualna, elementy widzenia przestrzennego, orientacji kierunkowej i znajomości schematu własnego ciała.
  • Dzieci pracują nad poprawną analizą i syntezą wzrokowo-słuchową oraz koordynacją i integracją polisensoryczną, przy jednoczesnym maksymalnym wykorzystaniu swojego potencjału intelektualnego.
  • Ćwiczone są podstawowe umiejętności i techniki szkolne, tj. poprawne czytanie i pisanie, głośne i ciche czytanie ze zrozumieniem, stosowanie reguł interpunkcyjnych i ortograficznych.
  • Terapeuci pomagają uczniom również w opanowaniu wybranych partii materiału szkolnego, z którymi uczniowie sobie nie radzą. Najczęściej dotyczy to przedmiotów ścisłych (np. matematyka), w ramach których, zgodnie z programem nauczania, wymagana jest m.in. znajomość brył i figur, umiejętność widzenia przestrzennego, odczytywania wykresów i schematów, co stwarza uczniom z zaburzeniami widzenia ogromne problemy.
  • Uczniowie niewidomi, bardzo słabo widzący jak i tracący wzrok, którzy z różnych powodów nie znają lub nie opanowali w wystarczającym stopniu technik brajlowskich, mogą liczyć na pomoc w postaci indywidualnych lekcji brajla.
  • W przypadku wielu podopiecznych terapeuci dużą uwagę poświęcają również niwelowaniu niesprzyjających prawidłowemu rozwojowi nawyków szkolnych, braku chęci i umiejętności do podejmowania wysiłku i samodzielnej pracy.

 

Dla każdego podopiecznego przygotowywane są indywidualne, zróżnicowane ćwiczenia, rozwijające jego potencjał w zakresie logicznego myślenia, zapamiętywania, kojarzenia faktów i wykorzystania dotychczasowej i nowo zdobytej wiedzy w życiu i nauce. Podczas zajęć zawsze stosowana jest wysoka indywidualizacja wymagań, metod oraz organizacji i tempa pracy, a wykorzystywane różnorodne środki dydaktyczne dodatkowo uatrakcyjniają zajęcia i stymulują wszechstronny rozwój ucznia.

 

Profesjonalnie zorganizowane i prowadzone zajęcia wpływają znacząco na harmonijną korelację poszczególnych umiejętności i zmysłów ucznia oraz powodują stopniowe wyrównywanie braków, tak w szkolnym jak i ogólnym jego rozwoju (przy założeniu, że braki te nie są wynikiem uszkodzeń organicznych). Ponieważ realizowana w Ośrodku rewalidacja adresowana jest do uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, prowadzona jest przez wykwalifikowanych pedagogów specjalnych – tyflopedagogów – terapeutów, którzy znają etapy rozwoju dziecka, specyficzne problemy wiążące się z pracą z daną grupą niepełnosprawności i właściwymi dla tejże grupy deficytami i zaburzeniami rozwojowymi.

 

Terapeuci chętnie udzielają rodzicom dzieci wskazówek do pracy, jak również prowadzą konsultacje dla nauczycieli z innych placówek.

 

Terapia widzenia

Orientacja przestrzenna

Gimnastyka korekcyjna

 

Czcionka standardowa Czcionka duża Czcionka bardzo duża biały tekst, czarne tło czarny tekst, żółte tło kolorystyka standardowa