Strona główna

Zespół Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie

Złota Księga Uczniów Gimnazjum

 „Patrzę na Was, drodzy młodzi przyjaciele i jestem z Was dumny. Pomimo różnorodnych trudności, wielu z Was odnosi znaczące sukcesy angażując się w życie szkoły, uczestnicząc w różnego rodzaju konkursach, olimpiadach i zawodach sportowych. Niejednokrotnie zwycięsko rywalizujecie ze swymi pełnosprawnymi rówieśnikami w skali miasta, województwa i całej Polski. Trudno jest zapamiętać wszystkie Wasze zasługi. Za każdy wysiłek bardzo Wam dziękuję!

 

By pamięć nas nie zawiodła, my nauczyciele Gimnazjum Nr 68 w Krakowie postanowiliśmy założyć Złotą Księgę Uczniów. Będziemy do niej wpisywać osoby reprezentujące naszą szkołę na zewnątrz w różnorodnych konkursach przedmiotowych, olimpiadach oraz zawodach sportowych, a także uczniów prezentujących na co dzień szczególnie szlachetną postawę wobec innych.”

 

/Fragment przemówienia wicedyrektora Ośrodka Jacka Jarczyka na zakończenia roku szkolnego dnia 25.06.2010/

 

 

Rok szkolny 2010/2011

 

Emil Szwarga

Emil to wzorowy uczeń. Jego średnia ocen z trzech lat nauki w Gimnazjum wynosi 5,4. Jest dwukrotnym stypendystą Małopolskiej Fundacji Stypendialnej Sapere Auso. Do najważniejszych osiągnięć należy trzykrotne zdobycie tytułu laureata konkursów plastycznych na szczeblu ogólnopolskim: „Komunikujesz, integrujesz, współpracujesz”, „Bohater mojej ulubionej książki”, „Historia Polski w obrazach oczami dzieci i młodzieży” (Kraków 2009, 2010, 2011). Jest też finalistą IV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem” (Bochnia 2011). W czerwcu 2010 Emil ukończył Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie organów. Z sukcesem godził wszystkie szkolne obowiązki, nie zaniedbując też innych swoich zainteresowań: działalności w redakcji pisma szkolnego „Czujnik” (redagował kącik czytelniczy), uczestnictwa w projekcie językowym „Na Fali” oraz matematyki (wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym „Albus”), zajęć plastycznych i gry w szachy. Brał udział w licznych imprezach artystycznych (wielokrotnie zdobywał wyróżnienia w szkolnych konkursach recytatorskich), ostatnio występował w roli Świstaka w „Fircyku w zalotach” wg tekstu komedii F. Zabłockiego, wystawianym przez Szkolne Koło Teatralne.

 

Emil jest wspaniałym kolegą. Wyróżnia się ogromną pracowitością i odpowiedzialnością. Rówieśnicy cenią sobie jego towarzystwo ze względu na serdeczność i życzliwość w kontaktach, inicjatywę w podejmowaniu różnych działań oraz pomoc w nauce.

 

Karolina Malicka

Karolina jest wzorową uczennicą. Jej średnia ocen z trzech lat nauki wynosi 5,2. Pełniła funkcję przewodniczącej samorządu klasowego. W czerwcu 2010 ukończyła Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie fortepianu. Dwa lata z rzędu otrzymywała stypendium Małopolskiej Fundacji Stypendialnej Sapere Auso. Jest finalistą IV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem” (Bochnia 2011). Do jej zainteresowań należą: języki obce, literatura, muzyka, teatr. Jest wielokrotną zdobywczynią nagród w wyżej wymienionych dziedzinach. Wśród nich znajdują się wyróżnienia w konkursach plastycznych na szczeblu ogólnopolskim (m. in. „Moja Szkoła” – Warszawa 2011, XII Międzynarodowy Konkurs Twórczości Plastycznej „Dziecko i pies” – Częstochowa 2010), wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Humanistycznym „MIX” (Kraków 2010). Sukcesy odnosiła także w szkolnych Konkursach Recytatorskich i Poezji Śpiewanej oraz czytelniczych. Gazetki „Światełko” i „Czujnik” wybrały jej wiersze do publikacji. Za pracę w „Czujniku” otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Gazetek Placówek Szkolnictwa Specjalnego „Nasza Gazetka” (Rybnik–Tychy–Gliwice 2008). Brała udział w licznych projektach edukacyjnych, w tym w projekcie językowym „Na Fali”. Wystąpiła w roli Pustaka w spektaklu „Fircyk w zalotach” wg tekstu komedii F. Zabłockiego, wystawianym przez Szkolne Koło Teatralne.

 

Karolina jest uczennicą bardzo koleżeńską i chętnie pomaga innym. Od pierwszych dni zwracała uwagę pedagogów swoją ambicją i entuzjazmem w zdobywaniu wiedzy, a także dużym zaangażowaniem w różnorodne projekty i imprezy organizowane na terenie placówki.

 

Mateusz Basista

Mateusz to artystyczna dusza Ośrodka i bardzo dobry uczeń. Średnia jego ocen wynosi 4,8. W czerwcu 2010 ukończył Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie fortepianu. Do największych osiągnięć Mateusza należy zdobycie w maju 2009 I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Czytania Brajlem, zorganizowanym przez Bibliotekę Centralną Polskiego Związku Niewidomych w ramach obchodów 200 rocznicy urodzin twórcy pisma dla niewidomych. Jest finalistą IV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem” (Bochnia 2011). Został Mistrzem Czytania w IV edycji Małopolskiego Międzyszkolnego Konkursu Pięknego Czytania w marcu 2011. Wystąpił w tytułowej roli w przedstawieniu „Fircyk w zalotach” według tekstu komedii F. Zabłockiego, wystawianym przez Szkolne Koło Teatralne. Osiągał sukcesy w szkolnych i pozaszkolnych Konkursach Pięknego Słowa, Recytatorskich i Poezji Śpiewanej, a także w Szkolnym Konkursie Ortograficznym (wyróżnienia i tytuł Mistrza w roku 2010). Otrzymał wyróżnienie w XVI Krakowskim Turnieju Wiedzy o Antyku i Mitologii „Proza i poezja antyku” (Kraków, listopad 2009), kilkakrotnie brał udział w rejonowym etapie Małopolskiego Konkursu Historycznego. Od kilku lat uczestniczy w projekcie językowym „Na Fali”.

 

Mateusz wyróżnia się wzorowym zachowaniem, koledzy postrzegają go jako osobę bardzo koleżeńską i uczynną. Chętnie podejmuje dodatkowe aktywności, brał czynny udział we wszystkich imprezach artystycznych organizowanych w Ośrodku.

 

Milena Młodzianowska

Milena to artystyczna dusza swojej klasy oraz Ośrodka, a także bardzo dobra uczennica. W czerwcu 2010 ukończyła Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie fortepianu, również pięknie śpiewa i gra na gitarze. Jest wielokrotną laureatką szkolnych i pozaszkolnych Konkursów Poezji Śpiewanej, Pięknego Słowa i Pięknego Czytania. Jest finalistą IV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem” (Bochnia 2011). Zdobyła III miejsce w XVI Krakowskim Turnieju Wiedzy o Antyku i Mitologii „Proza i poezja antyku” (Kraków, listopad 2009). Przez trzy lata nauki w gimnazjum udzielała się w szkolnej gazetce „Czujnik”. Za tę pracę otrzymała wyróżnienie Ogólnopolskim Konkursie Gazetek Placówek Szkolnictwa Specjalnego „Nasza Gazetka” (Rybnik–Tychy–Gliwice 2008). Brała udział w projekcie językowym „Na Fali”. Wystąpiła w roli Podstoliny w spektaklu „Fircyk w zalotach” wg tekstu komedii F. Zabłockiego, wystawianym przez szkolne koło teatralne.

 

Osiągała bardzo dobre wyniki w nauce, średnia jej ocen wynosi 4,5. Milena jest osobą uczynną i koleżeńską, wyróżniającą się zapałem i chęcią w podejmowaniu wyzwań. Na uznanie zasługuje jej aktywny udział we wszystkich imprezach artystycznych organizowanych w Ośrodku.

 

Karol Banaś

Karol przez ostatni rok pełnił rolę przewodniczącego Samorządu Szkolnego, w którym aktywnie działał przez cały okres nauki Gimnazjum. Rzetelnie wypełniał wynikające z tej roli obowiązki. Dał się poznać jako doskonały współpracownik – koleżeński, słowny, chętnie biorący udział w rozmaitych zadaniach. Na ogromne uznanie zasługuje jego pełna szlachetności i serdeczności postawa wobec innych.

 

 

Rok szkolny 2009/2010

 

Kinga Łaniak

Laureatka Małopolskiego Konkursu Biologicznego (etap wojewódzki). Laureatka Małopolskiego Konkursu Historycznego (etap rejonowy). Finalistka Konkursu Pięknego Słowa „Mój Kraków” (etap wojewódzki). Wyróżniona w konkursie recytatorskim „Poezja Kobiet” zorganizowanym w roku 2010 przez Dom Kultury Podgórze oraz w szkolnym Konkursie Pięknego Czytania. Nagrodzona przez Małopolskiego Kuratora Oświaty za szczególne osiągnięcia w konkursach i olimpiadach przedmiotowych.

 

Józef Ignaciak

Najlepszy uczeń Gimnazjum w latach 2008-2010 (średnia powyżej 4,75 oraz wzorowe zachowanie). Przewodniczący Samorządu Szkolnego. Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Bohater mojej ulubionej książki”. Finalista Małopolskiego Konkursu Biologicznego (etap rejonowy). Wyróżniony w Szkolnym Konkursie Literackim. Wielokrotny złoty medalista w wioślarstwie halowym na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim (zdobył 6 złotych medali i 1 srebrny). Otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa za wybitne osiągnięcia sportowe.

 

Angelika Lisiewicz

Przez trzy lata nauki w Gimnazjum pokazała, jak bardzo jest odpowiedzialna i koleżeńska, a jej radość, uśmiech, zapał i energia pomogły niejednemu w kłopotach, smutkach, a także różnych szkolnych tarapatach. Andżelika to osoba o wielkim sercu, ogromnej empatii i wrażliwości. Postępująca rozsądnie, grzeczna i kulturalna, na której można polegać. Taką ją zapamiętamy – zawsze gotową do podania pomocnej dłoni i spotkania z drugim człowiekiem.

 

 

Lata 1999–2009

  

Paweł Masarczyk

Najlepszy uczeń Gimnazjum w latach 2006–2009 (średnia powyżej 4,5 oraz wzorowe zachowanie). Laureat Konkursu Pięknego Czytania (etap wojewódzki). Wyróżniony na Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej (etap wojewódzki). Laureat Szkolnego Konkursu Piosenki. Wicemistrz w Szkolnym Konkursie Ortograficznym. Wybitnie uzdolniony tyfloinformatyk. Autor tekstów do czasopisma „Tyfloświat”, kwartalnika poruszającego problemy osób niewidomych i słabo widzących.

 

Przemysław Kielar

Najlepszy uczeń Gimnazjum w latach 2004–2007 (średnia powyżej 4,5 oraz wzorowe zachowanie). Laureat ogólnopolskiego testu z języka polskiego „Multitest”. Laureat Małopolskiego Konkursu Historycznego (etap wojewódzki). Finalista Małopolskiego Konkursu Religijnego (etap wojewódzki). Mistrz w konkursie kształcenia słuchu Krakowskiej Szkoły Muzycznej. Gra na skrzypcach i fortepianie.

 

Martin Jung

Uczeń Gimnazjum w latach 2004–2007. Laureat konkursu recytatorskiego „Poezja i proza niemieckojęzyczna” zorganizowanego przez Konsulat Austriacki w Krakowie (etap miejski). Wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie Fundacji Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej: „Zdrowa przyroda – zdrowa żywność – zdrowy człowiek”. Laureat konkursu „Dotknięcie Muzyki” w kategorii gry na akordeonie. Multiinstrumentalista, grający na trąbce, skrzypcach, akordeonie i fortepianie. Wybitnie uzdolniony tyfloinformatyk.

  

Marcin Ryszka

Jeden z najlepszych uczniów Gimnazjum w latach 2003–2006 (średnia powyżej 4,5 oraz wzorowe zachowanie). Mistrz w pływaniu. Zdobył 49 medali – 18 złotych, 16 srebrnych, 15 brązowych. Będąc uczniem Gimnazjum został powołany do kadry narodowej niepełnosprawnych pływaków. W 2008 reprezentował Polskę na Paraolimpiadzie w Pekinie.

 

Maciej Mówiński

Jeden z najlepszych uczniów Gimnazjum w latach 2003–2006 (średnia powyżej 4,5 oraz wzorowe zachowanie). Wielokrotny medalista w pływaniu. Zdobył 14 medali – 7 złotych, 4 srebrne, 3 brązowe.

 

Monika Szwiec

Jedna z najlepszych uczennic Gimnazjum w latach 2001–2004 (średnia powyżej 4,75 oraz wzorowe zachowanie). Laureatka m. in. Małopolskiego Konkursu „8 Wspaniałych” w roku 2003 oraz wielu konkursów recytatorskich i poezji śpiewanej na etapach: dzielnicowym, miejskim i powiatowym. Wielokrotna medalistka w pływaniu (ogółem zdobyła 35 medali: 22 złote, 10 srebrnych, 3 brązowe). Mistrzyni w lekkoatletyce – jej rekordy sportowe w biegach na 100 m, 200 m, 400 m, 800 m oraz w skoku w dal do chwili obecnej nie zostały pobite przez uczniów naszego Ośrodka. Absolwentka Szkoły Muzycznej I stopnia (klasa fortepianu), którą ukończyła z wyróżnieniem. Aktorka grająca różne role w „Przeglądach Małych Form Teatralnych” organizowanych przez szkoły niepubliczne w Krakowie. Otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa za wybitne osiągnięcia sportowe oraz stypendium edukacyjne.

 

Katarzyna Sikora

Jedna z najlepszych uczennic Gimnazjum w latach 2001–2004 (średnia powyżej 4,75 oraz wzorowe zachowanie). Mistrzyni w pływaniu. Zdobyła 41 medali – 10 złotych, 20 srebrnych, 11 brązowych.

 

Grzegorz Dowgiałło

Najlepszy uczeń Gimnazjum w latach 2001–2004 (średnia powyżej 4,75 oraz wzorowe zachowanie). Absolwent Szkoły Muzycznej I stopnia, wirtuoz fortepianu. Wielokrotnie reprezentował nasz Ośrodek na festiwalach, przeglądach i koncertach grając na różnych instrumentach muzycznych: fortepianie, akordeonie, keyboardzie oraz flecie. Laureat pierwszych nagród na festiwalu „Dotkniecie muzyki”, a także przeglądu kolędowo-pastorałkowego „Hej, wesoła nowina”. Wyróżniony w przeglądzie Małych Form Scenicznych „Baśniowa Kraina” za opracowanie i wykonanie muzyki do bajki. Autor muzyki na płytę pt. „Kolędy Seniorów”, która ukazała się w 2003 roku.

 

Bożena Kłos

Reprezentantka szkoły w zawodach sportowych w latach 2000-2003. Wielokrotna medalistka w pływaniu. Zdobyła 29 medali – 7 złotych, 11 srebrnych, 11 brązowych.

 

Dawid Fornol

Reprezentant szkoły w zawodach sportowych w latach 2000-2003. Wielokrotny medalista w pływaniu. Zdobył 14 medali – 6 złotych, 4 srebrne, 4 brązowe.

 

Ewa Domańska

Najlepsza uczennica Gimnazjum w latach 2000–2002 (średnia powyżej 4,75 oraz wzorowe zachowanie). Laureatka konkursów recytatorskich i poezji śpiewanej na etapach: dzielnicowym, miejskim i powiatowym. Wokalistka zespołu „Nadzieja”, z którym brała udział w licznych konkursach, wielokrotnie zdobywając nagrody. Najważniejsze spośród nich to: dwa razy I nagroda zdobyta na Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Niewidomych „Widzieć Muzyką” (listopad 2003 i ponownie listopad 2005), II i dwukrotnie III nagroda w Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Turystycznej i Poetyckiej „Piostur” w Andrychowie (kolejno listopad 2003, 2004 i 2005), liczne nagrody Grand Prix na festiwalach i przeglądach. W roku 2007 wydała z zespołem pierwszą płytę „Lepszy czas”.

 

Kamila Albin

Najlepsza uczennica Gimnazjum w latach 1999–2002 (średnia powyżej 4,75 oraz wzorowe zachowanie). Finalistka konkursów recytatorskich na etapach: dzielnicowym, miejskim i wojewódzkim. Wzorowa harcerka szczepu „Zielone Słońce”. Niezwykle aktywna podczas zbiórek i bardzo zaangażowana w działalność na rzecz innych. Brała udział w wycieczkach i rajdach niosąc pomoc swym niepełnosprawnym rówieśnikom.

 

Grzegorz Gniadek

Najlepszy uczeń Gimnazjum w latach 1999–2002 (średnia powyżej 4,75 oraz wzorowe zachowanie). Absolwent Szkoły Muzycznej I stopnia przy naszym Ośrodku. Aktywnie działający harcerz szczepu „Zielone Słońce”. Biorąc udział w wycieczkach, biwakach i obozach wyróżniał się wzorową postawą harcerską, niósł pomoc swym niepełnosprawnym rówieśnikom oraz młodszym harcerzom i zuchom z dysfunkcją wzroku. Reprezentował barwy szczepu na międzynarodowym integracyjnym obozie skautów w Norymberdze.

 

Czcionka standardowa Czcionka duża Czcionka bardzo duża biały tekst, czarne tło czarny tekst, żółte tło kolorystyka standardowa